0 szt. :
 x 

,, Kusza to barbarzyński rodzaj łuku, który Grecy wogóle nie znają. Naciąganajest w ten sposób, że prawa ręka naciągacięciwę, a lewa odciąga od niej łuk. Ten, ktonaciąga tędalekosiężną ofensywną broń,musí się pochylić do przodu, oprzeć się obiema nogami w półkole łuczyskai obiema rękoma ciągnąć z całej siły cięciwę ku sobie. W pośrodku kuszyjest do cięciwy przymocowany półwaleco długości godnie dużej strzałki, któryrozciąga się od cięciwy do obłąku łuku. Przez jego rowek z kuszy wystrzeliwane są. W rowek wkładane są krótkie, lecz bardzo grube strzałki, których przednia część jest pokryta grubą warstwą żelaza. Gdy cięciwa zostanie gwałtownie naciągnięta, a potem z całej siły popuszczona, strzałki nie odbijają się od celu, lecz przebija tarczę oraz ciężkiżelazny pancerz i kontynuuje swoją drogę.Tak mocna i nie do zatrzymania jest gwałtowność strzałów. Ten strzał był w stanie przebić się przez brązowy posąg, a gdy uderzył w wał obronny dużego miasta bąćkońcówka utknęła w ścianie, albo pocisk przebił ścianę i zniknął w niej ... "

Historie

Pierwsza wzmianka o kuszy i jej szerokim zastosowaniu, pochodzi z Chin z rokuokoło 200 p.n.e. Wiele dowodów, ale mówić o tym, że wynalazek jest jeszcze starszy, a pochodzi z południowo-wschodniej Azji.

Niezależnie na Chinach kuszazostaławynaleziona w 5 wieku p.n.e.w greckich miastach -państwach. Biorąc pod uwagędługi czas ładowania nie została uznana za broń skuteczną z wyjątkiem oblężenia . Jako jej udoskonalenie powstała około roku 400 p.n.e.balista.

Wyjątkiem w stosowaniu była chińska kuszaautomatyczna, której używano od początku naszej ery do 19 wieku . Pozwalała na wystrzelenieaż 20 strzałek w przeciągu 15 sekund, była z powodzeniem stosowana jako broń obronna na Wielkim Murze Chińskim.

 
Szkic Leonarda da Vinci z rysunkiem kuszy , około roku 1500

W Europiekusza znalazła zastosowanie głównie w średniowieczu, ponieważ była (wraz z długim łukiem )jedyną bronią zdolnąunieszkodliwić rycerza w zbroi . W przeciwieństwie do łuku szkoleniestrzelca z kuszy było stosunkowo niedrogie, krótkie i proste. Z drugiej strony kusza bała cięższa i miała o wiele mniejszą kadencję wystrzałów: 1 do 2 strzałów na minutę. Na przykładkronikarz z Florencji Giovanni Villani twierdzi, że łucznik strzela trzy razy szybciej niż przeszkolonyGenueńczyk z kuszy. Kusza była oryginalną bronią, głównie w Europie Zachodniej i Środkowej, ale Arabowie i bizantyjscy Grecy jej nie znali.

 
Strzelec naciągacięciwę łuczyska za pomocą krążków

Użycie kuszy było według niektórych źródeł na Drugim Soborze Laterańskimw roku 1139 przez kościół oficjalnie zakazane w walce z chrześcijanami , ale to nie przeszkodziło w jej użyciu w krucjacie przeciwko Arabom i heretykom. Pomimo tego w średniowiecznej Europie kuszy używano również w walkach z innymi chrześcijanami. Wraz z pojawieniem się broni palnej w 15 wieku kuszastopniowo traci na znaczeniu . W Czechach należała do wyposażenia husyckich wojowników i miejskich spółek strzeleckich. Jej zastosowanie w myślistwiei konkursach łowieckich jest udokumentowane aż do początku 17 wieku.

Kusza przeżywa renesans w drugiej połowie 20 wieku, od kiedy, dzięki nowym materiałom można radykalnie zmniejszyć jej wagę. Dziś jest używana jako broń sportowa, w niektórych krajach również jako myśliwska ( w Republice Czeskiej jej użycie ( jak również łuku ) do polowania jest zabronione ) i pojawia się w uzbrojeniu niektórych jednostek specjalnych (np. specjalne jednostki Republiki Południowej Afryki ). W porównaniu z broniąpalną ma bowiem znacznie cichszy wystrzał bez błysku, mały odrzut i - podobnie jak w średniowieczu - jest w stanie skutecznie przestrzelić nawet kamizelki kuloodporne.

Sprzedawca

Roman Schneider

  • Na Pěčonce 2/2162, 710 00 Ostrava
  • +48 692 989 190
  • sklep@eluneta.pl

Formularz zgłoszeniowy

Zarejestruj się i uzyskaj korzyści

Zarejestruj konto już dziś i otrzymuj świetne oferty i spersonalizowane produkty specjalnie dla Ciebie.

  • Bezpieczny formularz rejestracyjny
  • W każdej chwili możesz zaktualizować dane
  • Łatwe zamawianie produktów