PRINCIP NOČNÍHO VIDĚNÍ
JAK DZIAŁA TECHNOLOGIA ŚWIATŁA RESZTKOWEGO
Noktowizory używają światła resztkowego w otoczeniu (światło gwiazd, księżyca). To światło ,wiązka fotonów , jest przekazywane do fotopowielacza , w którym fotony są przetwarzanev elektrony. Te są procesem elektrochemicznymrozmnożone i skierowaneku fosforowemu ekranu zmieniającemupomnożone elektrony w świetło widzialne , którenastępnie pojawi się w wizjerze. Uzyskany obraz jest jasnozielonkawo świecącym wyświetleniemoglądanej sceny. Obraz ideowy /TUTAJ
1) Przednia soczewka 2) Fotony 3) Fotopowielacz 4) Płyta z mikrokanałkami 5) Elektrony 6) Źródło wysokiego napięcia 7) Ekran fosforowy 8) Okular
PIERWSZA, DRUGA, TRZECIA I CZWARTAGENERACJA
Přístroj pro noční vidění může být vybaven technologií první, druhé, třetí nebo čtvrté generace. Toto označení definuje, jaký typ trubice násobiče zbytkového světla je použit v konkrétním přístroji. Trubice fotonásobiče je srdcem i duší každého noktovizoru.
Pierwsza generacja
Obecnienajpopularniejszym rodzajem urządzeń noktowizyjnych na świecie są urządzenia Gen 1. Ta generacja korzysta z wyżej wymienionych podstawowych zasad, zwiększa dostępne światłoresztkowe kilka tysięcy razy i pozwala jasno widzieć w ciemności. Urządzenia te zapewniają jasny i ostry obraz przy stosunkowo niskich kosztach. Umożliwiająobserwowaniezwierzyny, żeglugępo morzuczy zapewnienie bezpieczeństwa majątku osobistego lub gruntu. Podczas obserwowaniaurządzeniem pierwszej generacji mogą wystąpić następujące efekty:
- Obraz może być na brzegach nieco rozmyty. Zjawisko to znane jest jako zniekształcenie geometryczne.
- Po wyłączeniu może urządzeniepierwszejgeneracji jakiś czas wydawać słabą zieloną poświatę .
- Są to podstawowe cechy pierwszej generacji technologii i są całkowicie normalne.
Druga generacja
Urządzenia te używane są w policji i znajdująrównież inne profesjonalne zastosowania. Jest tak głównie dlatego, że cena urządzeń drugiej generacji jest znacznie wyższa od ceny tych pierwszej generacji. Główna różnica pomiędzy pierwszym a drugim pokoleniem to dodanie płyty z mikrokanłkami, zwykle oznaczane skrótem MCP. MCP działa jak wzmacniacz elektronów i jest umieszczona bezpośrednio za fotokatody . MCP składa się z milionów krótkich równoległych rurek szklanych . Gdy elektrony przechodzą tymi rurkami, są kilka tysięcy razy pomnożone. Ten szczególny sposób pozwala urządzeniu drugiej generacji wzmacniać światło resztkowe znacznie więcej niż w wypadku generacji pierwszej, a więc urządzenie oferuje jaśniejszy i ostrzejszy obraz.
Trzecia generacja
Dodając wrażliwe substancje chemiczne - arseniku galu - do fotokatody powstaje w urządzeniach trzeciej generacji jaśniejszy i ostrzejszy obraz niż w wypadku generacji drugiej. Poza tym urządzenia te posiadają dodatkowobarierę jonową, co znacznie przedłuża żywotność rury. Wzmacniacz obrazu trzeciej generacji zapewnia użytkownikowi dobry, ba doskonały obraz w złych warunkach oświetleniowych.
Czwarta generacja
Czwartageneracja noktowizorów to największy przełom technologiczny w intensyfikacji obrazu ostatnich dziesięciu lat . Przez usunięcie bariery jonów i "synchronizację" systemy 4 generacji osiągają znaczącej poprawy wykrywania i rozdzielczości , szczególnie przy ekstremnie złych warunkach oświetleniowych. Dzięki technologii bez użycia bariery jonowej iautomatycznej synchronizacji zasilania urządzenia 4 generacji osiągają: • aż 100 % poprawy odezwy świetlnej
- najwyższej wydajności przy bardzo niskim poziomie światła resztkowego
- co najmniej trzy razy lepszego rozróżnienia.Czwartej generacji technologia poprawia efektywność operacyjną noktowizorów do celów wojskowych i innych rodzajów urządzeń noktowizyjnych. MCP bez bariery jonowej zapewnia wyższy stosunek sygnału do szumu niż 3 generacja, w wyniku czego uzyskano lepszą jakość obrazu (niższa migotliwość ) w warunkach słabego oświetlenia . Zsynchronizowane zasilanie poprawia rozróżnienie obrazu w warunkach słabego oświetlenia, a jednocześnieobniżenie efektu halowego minimalizuje interferencję z silnymi źródłami światła . Te ulepszenia również znacznie zwiększają zasięg detekcji systemów .
DOŚWIECAJĄCELAMPY NA PODCZERWIEŃ - "ILUMINATORY"
Wszystkie noktowizory wykorzystujące światło nocnego nieba potrzebują do właściwego funkcjonowania jakiegoś światła, które z kolei mogą nasilać. Oznacza to, że jeśli znajdujemy się w absolutnej ciemności, nie widać nic nawet z noktowizorem. Dlatego mamy we wszystkich naszychurządzeniach zabudowane źródło światła podczerwonego. To działa, wysyłając wiązkę światła podczerwonego, które jest prawie niewidoczne dla ludzkiego oka, ale noktowizor go zobaczy. Pozwala to na korzystanie z urządzenia nawet w całkowitej ciemności. Promiennik podczerwieni działa jak latarka, dlatego odległość, najaką z jego pomocą można widzieć jest ograniczona.Użycie najsilniejszej lampy doświecającej na rynku, która jest równocześnie przyjazna dla otoczenia, umożliwia zwiększyć zasięg widoczności o około 100 metrów. Jednakże właśnie ze względu na podniesionąmocna krótszy dystans może lampawykryć tylko 40-60% pola widzenia .
NA JAKĄ ODLEGŁOŚĆ MOŻNA ZOBACZYĆ
Na odległość, na jakąmożna zobaczyć używając noktowizora, ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim - co chcemy zobaczyć? Staramy się zobaczyć inny statek na wodzie czy szukamy królika w ciemnym lesie? Im większy jest obiekt, tym łatwiej go ujrzeć. Chcemy zobaczyć również kilka szczegółów czy wystarczy nam wiedzieć, że w polu widzenia coś jest? Jest możliwe, że uda nam się dostrzec tylko jakiś ruch, ale nie będziemy w stanie z pewnością określić, czym lub kim są obiekt jest. Ten czynnik nazywamy zakresemrozpoznania. Innym czynnikiem są warunki oświetleniowe. Im więcej światło resztkowego jest do dyspozycji ( światło gwiazd, księżyca, światło podczerwone ) tym lepiej i dalej można dojrzeć. Gdy świecą gwiazdy i księżyc widzimy oczywiście dalej, niż gdy się zachmurzy. Generalnie można powiedzieć, że można odróżnić samice od samców lub psa od jelenia z odległości 75 do 100 metrów. Jednakże gdy obserwujemy na otwartej przestrzeni, a nad głowami przyświeca nam księżyc w pełni, jesteśmy zdolni dostrzec choćby chatę lub dom aż na odległość 500 metrów. Należy pamiętać, żegłównym celem urządzeń noktowizyjnych nie jest dojrzeć jak najdalej - od tego jest lornetka.
CZARNE PLAMY NA EKRANIE
Obserwując noktowizorem możnana paneluobrazowym zauważyć czarne plamy. Noktowizor jest podobny do telewizora i przyciąga kurz i brud. Plamy zwykle można wyczyścić. Plama jednak może być wprost w rurze fotopowielacza. To zupełnie normalne,większość urządzeńma kilka miniaturowych kropek. Trzeba jednakwiedzieć, że plamy nie są zawadą w urządzeniu i nie umniejsza to jego wydajności lub niezawodności. Schematyczna ilustracja takiego widoku przez urządzenie z kilkoma plamami /TUTAJ/.